NovinkyO projektuProdukceAutor
:: Cels

   Cels je termín, kterým se v profesionální anime produkci označují celuloidové fólie, na které se kreslí jednotlivé snímky (viz Manga.cz). Místo celuloidu jsem si ovšem vystačil s obyčejným pauzovacím papírem formátu A5, takže je tohle označení v tomto případě značně zavádějící :)
Kresba
   Na základě storyboardů jsem nakreslil jednotlivé cels, včetně všech klíčových snímků. Ze začátku jsem používal obyčejný bílý papír, ale pro animování se mi skvěle osvědčil již zmíněný pauzák. Kresby jsou dělané tvrdou tužkou č. 4 a vytahované měkkou tužkou č. 1. Po naskenování a úpravě kontrastu obrázku pak linky krásně vyniknou.
   Statické scény měly logicky pouze jeden cel, animované víc, až k deseti (delší a složitější animované scény se naštěstí nevyskytly ^^;;). Pak už stačilo všechny cels „jen“ naskenovat a pustit se do počítačového zpracování.
   Celkový počet cels byl něco kolem 120 kusů.
Vektorizace a inbetweening
   Pro usnadnění inbetweeningu jsem se rozhodl dělat všechno pomocí vektorů. Jednak se tím podstatně snížil počet spotřebovaného papíru, druhak se tím zjednodušilo kolorování. Jednou z nevýhod ale bylo, že kresby přišly o dynamickou šířku linek, protože to použitý software (Flash) prostě neumožňuje.
   Flash bohužel automatické převedení na čárty nezvládá, takže nezbylo nic jiného, než všechny cels „překreslit“ pomocí vektorů podle naskenovaných předloh.
   Dalším krokem už byl inbetweening, tedy doplnění všech snímků mezi těmi klíčovými. V tomhle kroku má ovšem Flash výhodu, protože ji skvěle podporuje funkcí Onion skins. Díky ní se dá poloprůhledně zobrazit libovolný počet předchozích nebo následujících snímků, což je pro inbetweening a animaci vůbec pomůcka k nezaplacení.
   Pak už následovalo vybarvení jednotlivých ploch, cože byla díky vektorovému formátu v podstatě brnkačka ;)
   Dalším drobným zádrhelem se ukázal být způsob, jak tyhle připravené cels z Flashe vůbec dostat. Problém je totiž v zachování průhlednosti, což ze všech formátů přicházejících v úvahu podporuje pouze PNG. Řešením ted bylo exportovat animaci jako sekvenci PNG obrazků a pomocí Quicktime je následně spojit do jednoho .mov klipu.
1) Oskenovaná předloha sloužící jako podklad
2) Nanesené vektory (červená barva kvůli zvýraznění)
3) Zapnuté Onion skins - prosvítají následující snímky
4) Přidány barvy